"Jak uratować Święta? Czyli historia Młodego Elfa"

Młody Elf ma dosyć nieustannego podkuwania kopyt reniferom i marzy, by wreszcie móc tworzyć zabawki oraz pakować ogromne prezenty dla dzieci z całego świata. W tym celu musiałby jednak otrzymać miano "Starszego Elfa". Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że Młody Elf jest kompletną niezdarą, a wszystko co dotknie, dosłownie wypada mu z rąk.. Co gorsze, równocześnie z pewnego zamku, w pewnej magicznej krainie, znika księżniczka. Uratować ją może tylko jakaś odważna istota, która uda się do Magicznego Lasu. Szybko okazuje się, że zagrożony jest nie tylko los księżniczki, ale i całych Świąt.. Czy uda się odnaleźć księżniczkę i sprowadzić ją do domu? Czy Elf stanie się upragnionym "Starszym Elfem"? Czy Święta zostaną uratowane?

Niezależny Teatr Nieoetykietkowani w ramach projektu "Teatr daje radość" gościł w szkole szpitalnej przedstawiając interaktywny spektakl, który ożywił dziecięce serduszka i zabrał widzów w niesamowitą podróż!

Dziękujemy aktorom pod kierownictwem Anny Braun i zapraszamy na kolejne spotkanie w szkole szpitalnej.

Grudzień to miesiąc obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń w życiu szkoły szpitalnej. We wtorek małych pacjentów odwiedzili wyjątkowi goście Elżbieta Korecka – dyrektor Cechu Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców z Zabrza oraz mistrz cukierniczy Czesław Kierat – właściciel firmy Roker. Dzieci z Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej pod fachowym okiem ozdabiały pierniczki i ciasteczka kolorowymi lukrami i nie tylko. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci oraz rodziców. Było nie tylko pięknie i kolorowo, ale jeszcze smacznie. Mamy nadzieję, że to nasze nieostatnie spotkanie.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są bardzo wyczekiwanym czasem wspólnego bycia razem. Wspólny śpiew ma wyjątkową moc przyciągania ludzi i ich integrowania. Kiedy tylko na szpitalnym korytarzu rozległy się pierwsze dźwięki kolęd wszyscy zebrali się razem, aby wspólnie słuchać i śpiewać. Duże wrażenie zrobiły przepięknie zaśpiewane pieśni w języku serbskim. Niesamowitą świąteczną atmosferę stworzyli w szkole szpitalnej na Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej członkowie Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 4 z Zabrza, pod kierownictwem Niny Wolskiej-Pruszowskiej. Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.

W tym tygodniu na oddziale onkologii i hematologii za sprawą Zdrowiaki gotują- programu edukacyjnego szkoły szpitalnej, pięknie pachniało lukrowanymi piernikami! Dzieciaki razem z rodzicami wykonały przepiękne ciasteczka- kolorowe, pyszne i zdrowe! Dziękujemy firmie Marko za sfinansowanie naszych działań, a małym kucharzom- za zaangażowanie. Warsztaty przygotowały pani Jola i pani Amelia z pomocą pani Kingi i pani Joli.

Kolejne spotkanie Zdrowiaki gotują przebiegło pod hasłem Dyniowego pożegnania jesieni. Zrobiliśmy pyszne smoothie z dyni, muffinki, a nawet... gofry! Nikt nie wyszedł z warsztatów głodny, a dzieciaki bardzo polubiły nowy smak! Zajęcia przygotowały pani Jola Krawciów i Amelia Walotek.

Spotkania z ludźmi z pasją – o. Tomasz Maniura „Rowerem przez świat”

14 listopada odwiedził uczniów szkoły szpitalnej niezwykły gość o. Tomasz Maniura – organizator dalekich wypraw rowerowych. Oto co można o nim przeczytać na stronie internetowej, którą współtworzy: „Głównym organizatorem i opiekunem wypraw jest o. Tomek Maniura OMI, oblat i założyciel NINIWY. O. Tomek relaksuje się na rowerze. Wydawać by się mogło, że ktoś kto ma na głowie odpowiedzialność za 20 członków wyprawy i przejeżdża przez kilka tygodni od 150 do 200 km dziennie, żeby czerpać tego relaks musi mieć poluzowaną śrubkę nie tylko w rowerze. Charyzma i szczerość o. Tomka przyciąga młodzież.” Spotkaniu towarzyszył pokaz filmów z różnych wypraw, które są organizowane od 12 lat i objęły już ponad 50 krajów nie tylko w Europie, ale nawet w Azji i Afryce. Barwne opowieści pełne humoru dotyczące przygód oraz warunków panujących na wyprawach spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i rodziców biorących udział w spotkaniu. Na zakończenie o. Tomasz podarował książkę o wyprawie do Maroka wzbogacając biblioteczkę szkoły szpitalnej.

Warsztaty kulinarne "Zdrowiaki gotują..." w przed dzień Halloween... Drugie w tym roku szkolnym spotkanie warsztatowe Zdrowiaków... odbyło się pod hasłem przekąsek na Halloween :) W naszej kuchni na oddziale hematologii i onkologii, w szkole szpitalnej, jak zawsze było wesoło, kolorowo i... Strasznie! Zobaczcie jak za pomocą paluszków i sera wyczarowaliśmy miotły czarownicy, a z pomidorów stworzyliśmy duszkową sałatkę i wiele innych pyszności!

Kartka ze szpitala to wspólny, realizowany już od kilku lat, projekt Fundacji Rosa i szkoły szpitalnej. Regularnie odbywające się warsztaty ze scrapbookingu cieszą się niezmiennie dużą popularnością, niosąc radość nie tylko samym twórcom, ale także ich rodzicom i opiekunom, i oczywiście adresatom kartek. Tym razem, wykonane przez dzieci kartki trafiły, w ramach ogólonopolskiej kampanii BohaterOn-włącz historię, do uczestników Powstania Warszawskiego.


„Spotkania z ludźmi z pasją – TOMASZ SOBANIA”

7 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole przemiłego pisarza Tomasza Sobanię. Było niezwykle interesująco, gdyż mimo młodego wieku (20 lat) ma on już dużo sukcesów np. wydanie książek "Speculo" i "Nowy Świt". Pan Tomek spotkał się z uczniami Filii Szkoły Podstawowej nr 38 Specjalnej zorganizowanej w Szpitalu Klinicznym na ul.3 Maja , aby opowiedzieć im, jak doszło do tego, że zaczął pisać, od kogo uzyskał największą motywację i wsparcie i jak udało mu się doprowadzić do wydania swojej pierwszej książki. Młody autor zwrócił uwagę swoich młodszych kolegów na to, aby nie rezygnowali ze swoich marzeń i aby nie poddawali się w chwilach zwątpienia. Na swoim przykładzie pokazał, że tylko w taki sposób można osiągnąć zamierzony cel. Na koniec spotkania można było zakupić książkę Pana Tomasza Sobani wraz z dedykacją. Tych, którzy nie mogli dokonać zakupu, zapraszamy do wypożyczenia książek do biblioteki szkolnej (Pan Tomasz podarował podarował po 1 egzemplarzu "Speculo" i "Nowy Świt" dla naszej szkoły). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia młodego pisarza wraz z jego autografami. Życzymy Panu Tomkowi dalszych sukcesów i mamy nadzieję, że kolejne książki przyczynią się do jego samorealizacji i pozwolą zaistnieć na rynku księgarskim.


Deszczowy dzień październikowy, rozjaśnili wywołując gromki śmiech aktorzy krakowskiego „Teatru Za Jeden Uśmiech”. W sztuce pt. „Zakochana czarownica” nasi mali pacjenci mogli śledzić zabawne perypetie czarownicy Gryzeldy, która postanowiła poślubić księcia. Wesołe dialogi, barwna scenografia oraz muzyka spowodowała, że czas upłynął bardzo szybko. Na koniec widzowie zostali hojnie obdarowani przez aktorów wieloma wspaniałymi upominkami. Wszyscy będziemy niecierpliwie czekać na kolejne spotkania ze sztuką teatralną.


Jeszcze we wrześniu zrodził się pomysł, aby zdobyć środki na zakup maszynki wycinająco-tłoczącej do scrapbookingu na zajęcia dydaktyczno – wychowawcze dla dzieci przebywających w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Od pomysłu do jego realizacji minął tydzień. Dzięki zaangażowaniu Pani Izabeli Lampert oraz innych osób zajmujących się scrapbookingiem udało się zebrać potrzebną kwotę. W październiku maszynka Press Boss została oficjalnie przekazana na ręce Marleny Rybackiej – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 38 w Zabrzu oraz prof. Tomasza Szczepańskiego –ordynatora Oddziału onkologii i hematologii dziecięcej w SPSK nr 1 w Zabrzu. Uczniowie szkoły szpitalnej, a zarazem mali pacjenci, po uroczystym wręczeniu wzięli udział w warsztatach scrabookingu, na których stworzyli piękne kartki.


27.09 odbyły się pierwsze w tym roku warsztaty kulinarne z cyklu: Zdrowiaki gotują, organizowane w szkole szpitalnej na oddziale hematologii. Uczyliśmy się robić pyszne i zdrowe śniadanka- dzieciaki przygotowywały wraz z rodzicami muslie, pudding chia, pyszne i zdrowe batoniki zbożowe i zdrowe smoothie. Wszyscy się świetnie bawili a przy tym dowiedzieli się, jakie składniki pomagają nam na przykład w doskonaleniu umiejętności koncentracji :) warsztaty dzięki wsparciu finansowemu firmy Marko przygotowały pani Jola Krawciów i Amelia Walotek.